Grupa Agathos i Schola Węgajty zapraszają na warsztaty

Korzenie Sztuki Sakralnej 2017”

w Sanktuarium Matki Bożej Jedności Chrześcijan

 w Świętej Lipce

w dniach 1 - 9 lipca 2017

mandylion.jpg

Mandylion - ikona warsztatowa 

 

Tegoroczna letnia edycja warsztatów odbędzie się w dniach w dniach 1 - 9 lipca.  Oprócz zajęć warsztatowych planujemy wycieczki, a także konferencje kustosza Sanktuarium i miłośnika ikon, o. Aleksandra Jacyniaka SJ, który  przybliży nam także historię świętolipskiej świątyni. Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa ikon Grupy Agathos – Ikona – okno ku wieczności

 

Prowadzenie – Grupa Agathos w składzie:

Katarzyna Barszcz, Ewa Grześkiewicz

 

Zakres warsztatów

Zajęcia skierowane są do osób na różnych poziomach zaawansowania. Osoby piszące swoją pierwszą ikonę pochylą się nad wizerunkiem oblicza Chrystusa. Osoby, które były już na prowadzonych przez nas warsztatach, jako drugą napiszą ikonę Anioła Pańskiego. Ze względu na to, że zajęcia odbywać się będą na terenie Sanktuarium Maryjnego, chcemy, by w tym roku tematem przewodnim pozostałych prac były wizerunki Matki Bożej.

Uczestnicy poznają geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonają szkic. Następnie przeniosą go na zagruntowaną, szpongowaną, deskę lipową. Na niej napiszą (namalują) ikonę tradycyjną techniką tempery jajecznej. W czasie zajęć przewidziane są też prelekcje o ikonach. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczysty obrzęd poświęcenia ikon.

Koszt uczestnictwa w warsztatach:

- 1 - 9 lipca 2017 - (8 dni) 750 zł/os. Cena zawiera wszystkie potrzebne materiały, w tym deskę i pędzle. Nie zawiera kosztów pobytowych.

- Koszty pobytowe:  Osobom przyjezdnym proponujemy noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce. Koszt noclegu z wyżywieniem: 70 zł/os.

 Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres Ewy Grześkiewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. określając, który wariant jest wybierany (z zakwaterowaniem, czy bez): warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłacenie 500 zł zaliczki na konto współorganizatora warsztatu: Stowarzyszenie Węgajty: nr 34 1020 3541 0000 5902 0088 9394 z dopiskiem „zaliczka na warsztaty ikony (data) w Św. Lipce”. W razie rezygnacji po 31 maja zaliczka nie jest zwracana (stanowi pokrycie kosztów organizacyjnych, w tym rezerwacji miejsc noclegowych i zakupu materiałów).

Prosimy chętnych, szczególnie osoby, które nie były jeszcze u nas na Letniej pracowni ikony, o informacje o posiadanych umiejętnościach rękodzielniczych, zainteresowaniach lub przygotowaniu plastycznym i motywach wyboru warsztatów ikonowych. Informacji udziela Ewa Grześkiewicz pod numerem telefonu: 609 612 190.

Grupa Agathos powstała w 2003 r. Wywodzi się z pracowni Św. Łukasza w Krakowie, która działa pod kierownictwem o. Zygfryda Kota SJ. Dalsze doskonalenie i wiedzę w dziedzinie ikonopisania członkowie Grupy zawdzięczają Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie oraz kontaktom z prawosławnymi ośrodkami i szkołami pisania ikon w Polsce, Grecji i Rumunii. Grupę stanowią katolicy zafascynowani pięknem i duchowa głębią ikony, sięgający do korzeni tradycji bizantyjskiej, przekonani o jej wartości tak dla Kościoła wschodniego jak i zachodniego. Od 2009 r. współpracuje ze Scholą Węgajty.

Ikony wykonane przez członków Grupy Agathos znajdują się w domach prywatnych, a także w kościołach, m.in. Kaplicy Adoracji Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy, Kaplicy Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie, w klasztorze Zwiastowania oo. Benedyktynów w Biskupowie.

Prace członków grupy można było oglądać między innymi:

  • w Sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce (2015, 2016)
  • na Festiwalu Sztuki Sakralnej im Andrieja Tarkowskiego w Pontigny, Francja (2014)
  • w Fabryce Sztuk w Tczewie - „Światłość pędzlem pisana” (2014);
  • na Nocy Muzeów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (2012 - 2014);
  • w Galerii Synagoga w Barczewie -„Pędzlem rozpisane” (2012);
  • na Międzynarodowej wystawie „Ikona Dziś” w Warszawie ( 2008)

Schola Węgajty powstała w 1994 r. i działa w ramach Stowarzyszenia Węgajty na Warmii koło Olsztyna. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną. Od 22 lat opracowuje i wykonuje najstarsze europejskie utwory muzyczno-dramatyczne (rękopisy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie). Ma w swoim dorobku i repertuarze 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych stanowiących kanon tego gatunku, które były prezentowane w wielu krajach Europy. Poprzez połączenie twórczych sił i doświadczeń aktorów, śpiewaków, instrumentalistów, teatrologów, plastyków, liturgistów, zespół wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny, oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego.

 

Więcej informacji na stronach: www.agathos.art.pl., www.wegajty.pl

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 512 730 375
sanktuarium@swlipka.pl

Parafia Rzym. - Kat.
p.w. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Solmedia 2017
Powered by JS Network Solutions