mkidn Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca nimit logo

 

           Lipcowe Świętolipskie Wieczory Muzyczne przygotowuje artystycznie prof. Andrzej Chorosiński. Trzeci koncert w ramach Festiwalu wykonał prof. Roman Perucki – organy i Kajetan Cygańśki – fagot.

        Na początku usłyszeliśmy Fantazję G-dur BWV 572 na organy Jana Sebastiana Bacha – największego spośród twórców muzyki organowej, działającego w okresie późnego baroku geniusza muzycznego, który nie miał sobie równych w historii. Fantazja G-dur powstała w roku 1710, gdy młody Bach przebywał w Weimarze. Piastował tam zaszczytne stanowisko książęcego organisty, a później, od roku 1714, dyrektora książęcej orkiestry. Lata spędzone w Weimarze przyniosły zainteresowanie Bacha muzyką organową i klawiszową. Jako pełen energii, niezwykle utalentowany instrumentalista, świetny improwizator i obiecujący kompozytor, otworzył klucz do skarbca tej muzyki, pisząc wyborne fugi, preludia, partity i fantazje.

       Następnie zabrzmiała Partita a-moll BWV 1013 która prawdopodobnie pochodzi z lat ok. 1722-23, gdy Bach przebywał w Köthen. Oryginalnie została ona skomponowana na flet solo, a mogliśmy jej wysłuchać w wykonaniu solistycznym na fagocie.

            Daniel Magnus Gronau, który działał jako organista w I połowie wieku XVIII (zmarł w roku 1747) w Gdańsku. Komponował w stylu północnoniemieckim, tworzył głównie organowe preludia, partity i fugi, których pozostawił blisko 500. Dziś usłyszeliśmy jego Partitę Ich hab mein Sach Gott heimgestellt na organy

             Na koniec spotkania z muzyką dzisiejszego wieczoru powróciliśmy do dzieła Feliksa Nowowiejskiego. W wykonaniu Romana Peruckiego wysłuchaliśmy Tematu z wariacjami „Twoja cześć i chwała” na organy.

                 Koncertu wysłuchało około 300 osób.

 

 

fot.: Grzegorz Stępień

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 573 803 142
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12 (czynny w godzinach pracy kancelarii parafialnej)

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o. Jezuici 2024
Wykonanie: Solmedia.pl