mkidn Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca nimit logo

plakat 2024 swm

     21 czerwca rozpoczęliśmy XXXI Świętolipskie Wieczory Muzyczne. Tegoroczna inauguracja Festiwalu była wyjątkowa, ponieważ zaszczyt ten przypadł najmłodszym muzykom, uczniom Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w GiżyckuNa początku wystąpił Chór PSM I st. w Giżycku pod dyrekcją Anety Biłas, a na fortepianie zagrał 9-letni Tomasz Zubowicz (uczeń Michała Jerzego Tyczyńskiego). Mateusz Urbanowicz (uczeń Dariusza Leczyckiego) wykonał na gitarze Air varie Mateo Carcassi, Zofia Galanty (uczennica Ewy Sobocińskiej) zagrała na flecie Gabriela Faure Berquese, Zofia Sobocińska (uczennica Agnieszki Fromm) wykonała na skrzypcach Conertino Aleksandra Lasonia, a Aleksander Zaorski (uczeń Zbigniewa Sobocińskiego) zagrał na saksofonie Roberta Aresa Diotyque.

       Drugą część koncertu wykonali nauczyciele PSM I st. w Giżycku. Dużym zaskoczeniem dla publiczności był wibrafon, instrument, który dotąd nie pojawił się jeszcze w historii Festiwalu. Michał Basiakowski wykonał na wibrafonie – z ogromnym uznaniem publiczności - utwór Teresa Berdnarda Maseli.
Przedostatnim wykonawcą tego wieczoru była Joanna Walicka, która zaprezentowała Sonatę d-moll „La Folia” Arcangelo Corelliego. Utwór ten wykonany wespół z organami, na których grał Adam Kowalski.

    Na zakończenie koncertu zabrzmiały świętolipskie organy. Najpierw usłyszeliśmy utwór Trumpet tune Henry'ego Purcell'a nawiązujący do wyglądun architektonicznego szafy organowej, a na zakończenie mogliśmy podziwiać głębokie, ale już romantyczne brzmienie w formie improwizacji Fantazji romantycznej w wykonaniu organisty świętolipskiego Adama Kowalskiego.

           Koncertu wysłuchało około 250 osób

 

 

 

         fot.: Grzegorz Stępień

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29, 11-440 Reszel
tel.: 573 803 142
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29, 11-440 Reszel
tel.: 89-755-09-26 (czynny w godzinach pracy kancelarii parafialnej)

Fundacja Sanktuarium Świętolipskiego
Św. Lipka 29, 11-440 Reszel
tel.: 510 096 148
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

© Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o. Jezuici 2024
Wykonanie: Solmedia.pl