mkidn Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca nimit logo

 

        Drugi koncert w ramach XXXI Świętolipskich Wieczorów Muzycznych wykonał znany i ceniony Warszawski Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jakuba Hutka. Na fortepianie grał Marcin Piotr Łopacki, na oboju Aleksandra Panasik, a na organach Adam Kowalski.

        Na początku zabrzmiała III Litania Ostrobramska Stanisława Moniuszki, część Agnus Dei. Utwór ten przywołał niezwykłą atmosferę XIX-wiecznego Wilna, kiedy to postać Matki Bożej Ostrobramskiej królowała nad miastem, a nadprzyrodzony czar Wileńskiej Madonny zjednywał wiernych we wspólnej modlitwie. Następnym utworem była Sonata a-moll Georga Philippa Telemana, przeznaczona na obój z basso continuo, wykonana przez doktorantkę Akademii Muzycznej w Gdański Aleksandrę Panasik, a na organach grał Adam Kowalski.

      W środowej części koncertu usłyszeliśmy dwa utwory Stanisława Moryto - kompozytora, organisty, pedagoga, Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, zmarłego w roku 2018. Zabrzmiały dwie jego msze – Missa brevis pro defunctis (krótka msza za zmarłych) oraz Msza legnicka.

     Na koniec, po utworach skomponowanych i prezentowanych przez wykonawców na podstawie gotowych zapisów, partytur, pozostawionych przez kompozytorów, przyszedł czas na improwizację organową, czyli taką formę muzyczną, która powstaje w czasie rzeczywistym, rodzi się podczas wykonania, a artysta, który ją tworzy zdaje się na niespodziewane. Improvisum oznacza bowiem nieprzewidziane. Organy to instrument, który szczególnie zachęca do improwizacji, ze względu na swe bogactwo brzmień, rejestrów, układów dźwiękowych, a także stylów, które w historii tego rodzaju muzyki zapisały się swym wyjątkowym kunsztem i różnorodnością. Improwizacja organowa wykonana została przez znakomitego organistę, współtwórcę niniejszego festiwalu, Adama Kowalskiego. 

      Koncertu wysłuchało około 200 osób

 

 

 

     fot.: Grzegorz Stępień

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 573 803 142
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12 (czynny w godzinach pracy kancelarii parafialnej)

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o. Jezuici 2024
Wykonanie: Solmedia.pl