W dniach od 2 do 6 października na terenie naszego Sanktuarium gościliśmy muzyków z całej Polski. W ramach kursu wykonawstwa muzyki organowej Feliks Nowowiejski w kontekście muzyki przełomu XIX i XX wieku odwiedzili nas studenci i uczniowie klas organów z: Tarnowa, Katowic, Krakowa, Warszawy i Gdańska. Zajęcia praktyczne przy świętolipskim instrumencie prowadzili wykładowcy: prof. Józef Serafin (UMFC), dr hab. Jarosław Wróblewski (UMFC) oraz dr hab. Krzysztof Urbaniak (AM Łódź). Dodatkowo odbywały się wykłady w kontekście analizy dzieła muzycznego prowadzone przez dr hab. Katarzynę Szymańską-Stułkę (UMFC). Całość uwieńczył koncert finałowy w wykonaniu uczestników kursu, a słuchaczami byli świętolipscy melomanii i uczniowie pobliskich szkół muzycznych.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

 

 

 

     25 sierpnia 2017 r. odbył się koncert w wykonaniu Warszawskiego Chóru Chłopięco-Męskiego pod kierownictwem prof. Krzysztofa Kusiela-Moroza, a na organach zagrał Karol Mossakowski z Francji. Podniosłości temu wydarzeniu dodał fakt odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt Feliksa Nowowiejskiego w Świętej Lipce. W latach 1887-1893 Feliks Nowowiejski był uczniem świętolipskiej szkoły muzycznej, gdzie uczył się śpiewu, gry na skrzypcach, waltorni, fortepianie i wiolonczeli. Grał także na świętolipskich organach, a stopniem opanowania gry na tym instrumencie wyróżniał się spośród wszystkich uczniów.

    O godzinie 20.00 rozpoczął się koncert, podczas którego mogliśmy usłyszeć utwory świętolipskiego kompozytora: „Mszę do Bogurodzicy”, „Christe Rex”, „Parce Domine” a nawet improwizacje na temat „Roty”. Wysłuchaliśmy także utworów na organy solo: Sinfonię z kantaty 29 Jana Sebastiana Bacha, oraz Wariacji z op. 54 Feliksa Mendelssohna.

 

 

 

   

       W ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn: "Święta Lipka,Sanktuarium Maryjne; Popularyzacja postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego w miejscu jego dzieciństwa" w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca na terenie Sanktuarium  Świetolipskiego prezentowana jest Wystawa poświęcona Feliksowi Nowowiejskiemu – największemu kompozytorowi z Warmii.

     Głównym celem wystawy jest:
popularyzacja postaci Feliksa Nowomiejskiego wśród pielgrzymów i turystów z Polski i z zagranicy, odwiedzających Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce
popularyzacja twórczości Feliksa Nowowiejskiego wśród społeczności lokalnej, makroregionalnej i wojewódzkiej.

 

 

 

     W związku ze 140 rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego w świętolipskiej bazylice rozpoczął się cykl koncertów organowych, 18 sierpnia 2017 r. odbył się koncert inauguracyjny, zabrzmiała VIII Symfonia Organowa op. 45 naszego Świętolipskiego Kompozytora. Jak wiemy Feliks Nowowiejski rozpoczynał tutaj swoją edukację muzyczną. W latach 1887-1893 uczęszczał do szkoły muzycznej w Świętej Lipce, będącej wówczas najpopularniejszą szkołą muzyczną na Warmii.

     W ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn: "Święta Lipka,Sanktuarium Maryjne; Popularyzacja postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego w miejscu jego dzieciństwa" w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, pragniemy popularyzować postać Feliksa Nowowiejskiego właśnie tu w miejscu jego dzieciństwa. Cieszymy się, że wykonawcą tego szczególnego koncertu stał się najwybitniejszy polski organista, prof. Julian Gembalski z Katowic. Artysta oprócz wspomnianej już VIII Symfonii Organowej op. 45, wykonał także improwizację „Hommage a Feliks Nowowiejski”, będącej uwypukleniem pamięci o Kompozytorze w tym ważnym dla nas dniu. Jak wiemy Feliks Nowowiejski był autorem melodii „Roty”, a jej motywy zawarte zostały również w trzyczęściowej, improwizowanej sonacie. Podczas koncertu zabrzmiał także Konzertstück Es-dur Johanna Christiana Rinck'a, niemieckiego kompozytora i organisty przełomu XVIII i XIX wieku. Jako ostatni utworu wykonana została „Toccata” - improwizacja w stylu francuskiego symfonizmu organowego.

 

 

 

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 512 730 375
sanktuarium@swlipka.pl

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Solmedia 2019
Joomla Extensions