* W piątek zakończyły się w naszej bazylice XXXI Świętolipskie Wieczory Muzyczne. Było to wielkie wydarzenie artystyczne i duchowe, które zgromadziło wielu znakomitych muzyków i słuchaczy. Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym współpracownikom, którzy włączyli się w jego organizację i prowadzenie. Wyrażamy wdzięczność dyrektorom artystycznym – prof. Andrzejowi Chorosińskiemu i naszemu organiście - Adamowi Kowalskiemu, Małgorzacie Stępień – Prezes Fundacji Sanktuarium Świętolipskiego oraz dobroczyńcom i sponsorom, szczególnie dyrekcji Hotelu „Taurus”.

* Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zaprasza na spotkanie, podczas którego o. proboszcz Aleksander Jacyniak wygłosi prelekcję pt.: „Biblijne podążanie ku sprawiedliwości”. Odbędzie się ono w czwartek o 16.00 w lokalu Stowarzyszenia przy ul. Miejskiej 7 w Kętrzynie.

* W piątek Mszą św. o 18.00 rozpocznie się Nabożeństwo Fatimskie. Zakończy się ono Apelem Maryjnym. Zapraszamy do udziału.

* Zachęcamy do włączenia się w wydarzenie ewangelizacyjne „Polska pod Krzyżem”, które odbędzie się sobotę, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Główne spotkanie modlitewne na lotnisku Włocławek-Kruszyn. „W czasie, gdy na całym świecie Kościół jest krzyżowany, niszczony i opluwany, Pan Bóg wskazuje na krzyż, będący centrum wszystkiego, bez którego przyjęcia nie możemy mówić o dojrzałej wierze” – piszą organizatorzy. Szczegóły znajdziemy na afiszach. Tych, którzy się tam nie udadzą, zachęcamy do udziału w uroczystościach odpustowych w świątyniach związanych z kultem Krzyża Pańskiego. Na terenie naszej parafii zostanie odprawiona Msza św. odpustowa w kaplicy p.w. Krzyża Świętego w Lembruku o 19.00. Niech liczny udział w niej naszych parafian będzie też wyrazem więzi z tą cząstką naszej parafii, która zazwyczaj gromadzi się na liturgii w tej kaplicy.

* W przyszłą niedzielę gościć będziemy w świętolipskiej bazylice grekokatolickiego ks. Jarosława Pelicha z Łucka na Ukrainie. Będzie on śpiewał podczas wszystkich Mszy świętych. Ofiary zebrane w tym dniu na tacę zostaną przeznaczone na kontynuację budowy centrum duszpasterskiego przy grekokatolickim kościele katedralnym w Łucku, w którym on posługuje.

* W kaplicy p.w. św. Andrzeja Boboli w Pilcu zostanie odprawiona Msza św. ku Jego czci, z modlitwami zanoszonymi do Boga za Jego wstawiennictwem oraz ucałowaniem jego relikwii, w poniedziałek 16 września o 19.00. Zachęcamy do licznego udziału.

* Pierwsze spotkanie rodziców uczniów trzecich klas szkół podstawowych, pragnących przystąpić w przyszłym roku do I Komunii św., odbędzie się w Domu Parafialnym za dwa tygodnie w niedzielę 22 września po Mszy św. o 11.00.

* Sakrament małżeństwa pragną przyjąć Edyta Katarzyna Pilzak i Jakub Kajciński z Pieckowa. Zapowiedź 2.

* Dziś odbywają się w naszej bazylice dożynki parafialne. Podczas Mszy św. o 11.00 zostaną/zostały poświęcone wieńce i bukiety dożynkowe. Wyrażamy wdzięczność naszym parafianom za przygotowanie zarówno ich, jak i pięknej dekoracji, która powstała z inicjatywy naszego organisty Adama Kowalskiego na placu przed bazyliką. Dziękujmy wspólnie Bogu za zebrane plony i za pełną poświęcenia pracę rolników.

* W piątek, z racji I piątku miesiąca, udamy się z Komunią św. do chorych i starszych parafian. Nie będzie jednak w tym dniu Mszy świętych w kaplicach filialnych.

* Ostatni tegoroczny koncert w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych odbędzie się w piątek o 20.00. Wystąpi podczas niego Zespół Muzyki Dawnej, a na organach grać będą Karolina Karkucińska i Maciej Wota. Zabrzmią m. in. utwory Rossiniego, Mozarta, Czajkowskiego, Piotra z Grudziądza, Haendla i Stefaniego. Zapraszamy do udziału.

* Na zakończenie Mszy świętych w przyszłą niedzielę poświęcimy ziarna zbóż i nasiona przeznaczone do siewu. Będziemy też modlić się o zachowanie zasiewów od gradu, powodzi, suszy i wszelkiej szkody. Prosimy rolników o przyniesienie ziarna i nasion. O. Proboszcz odprawi w tym dniu Mszę św. o 7.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, transmitowaną przez Program 1 Telewizji Polskiej.

* Pragnących skorzystać ze spowiedzi zachęcamy do korzystania z konfesjonału znajdującego się w lewym bocznym przedsionku bazyliki. Można tam przeżyć sakrament pokuty i pojednania w atmosferze większego skupienia i wyciszenia.

* Zachęcamy do włączenia się w modlitewną akcję „Polska pod Krzyżem”, która odbędzie się sobotę 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Główne spotkanie modlitewne odbędzie się na lotnisku Włocławek-Kruszyn. „W czasie, gdy na całym świecie Kościół jest krzyżowany, niszczony i opluwany, Pan Bóg wskazuje na krzyż, będący centrum wszystkiego, bez którego przyjęcia nie możemy mówić o dojrzałej wierze” – piszą organizatorzy. Szczegóły znajdziemy na afiszach. Tych, którzy się tam nie udadzą zachęcamy do udziału w uroczystościach odpustowych w kościołach związanych z kultem Krzyża Pańskiego. Najbliższy z nich znajduje się w odległym o 17 km od Świętej Lipki Szestnie. Uroczystość odpustowa rozpocznie się tam o 11.00.

* Za dwa tygodnie, w niedzielę 15 września gościć będziemy w świętolipskiej bazylice grekokatolickiego ks. Jarosława Pelicha z Łucka na Ukrainie. Będzie on śpiewał podczas wszystkich Mszy świętych. Ofiary zebrane w tym dniu na tacę zostaną przeznaczone na kontynuację budowy centrum duszpasterskiego przy grekokatolickim kościele katedralnym w Łucku, gdzie on posługuje.

* Sakrament małżeństwa pragną przyjąć Edyta Katarzyna Pilzak i Jakub Kajciński z Pieckowa. Zapowiedź 1.

* W miniony czwartek zmarł nagle Przemysław Lakei ze Świętej Lipki. Jego pogrzeb odbędzie pojutrze o 12.45. Polećmy jego duszę miłosiernemu Bogu: Wieczny odpoczynek…

* W rozpoczynającym się tygodniu w kalendarzu liturgicznym przypadają: jutro – Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, oraz wspomnienia: we wtorek - św. Moniki, matki św. Augustyna; w środę – św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła; a w czwartek – wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

* We wtorek przypada kolejny dzień Nowenny Gietrzwałdzkiej. Za przyczyną Matki Bożej Gietrzwałdzkiej będziemy modlili się podczas wtorkowych Mszy świętych.

* W ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych w piątek o 20.00 wystąpi Chór Camerata pod dyrekcją Honoraty Cybula, a na organach i klawesynie zagra Piotr Wilczyński. W trakcie koncertu pojawią się m. in. utwory Gorczyckiego, Gaspariniego, Moniuszki i Wojciechowskiego. Zapraszamy do udziału.

* W przyszłą niedzielę 1 września odbędą się w naszej bazylice dożynki parafialne. Zwracamy się do wszystkich sołectw, które w całości lub w części znajdują się na terenie naszej parafii z prośbą o przygotowanie wieńców lub bukietów dożynkowych. Zostaną one poświęcone podczas Mszy św. o 11.00, a po niej będą niesione w procesji wokół placu przed bazyliką. Procesja ta odbędzie się z racji pierwszej niedzieli miesiąca. W tym dniu przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

* W przyszłą niedzielę, z racji I niedzieli miesiąca, dożynek oraz procesji, nie będzie Mszy świętych w kaplicach filialnych.

* Zachęcamy do nawiedzenia naszego Muzeum, w którym znajdują się ekspozycje stałe: archeologia i ikonografia biblijna, historia naszego Sanktuarium, osobisty księgozbiór św. Jana Pawła II, z dziejów jezuitów w Polsce i na świecie, dary z terenów misyjnych oraz jak kiedyś żyli tutejsi mieszkańcy, a także wystawa czasowa obrazująca dzieje powiatu kętrzyńskiego do roku 1945. Muzeum czynne jest do końca września codziennie w godz. 9.45-17.00.

* Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego o. Pedro Arrupe, jedynego przełożonego generalnego naszego Zakonu Jezuitów, który nawiedził świętolipskie sanktuarium. Otworzył on wówczas i poświęcił świętolipskie muzeum. Na stole pod chórem wyłożone są broszury przybliżające jego życiorys, wizytę w Polsce, która zaistniała 50 lat temu, i modlitwę o wyniesienie go na ołtarze. Niech będą one dla Was pomocą do zapoznania się z tym Sługą Bożym oraz do modlitw zanoszonych do Boga w różnych sprawach za jego przyczyną.

* Wyrażamy wielką wdzięczność tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowania i przebieg Uroczystości Matki Bożej Świętolipskiej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W sposób szczególny pragniemy podziękować tym, którzy przygotowali dekoracje kwiatowe, podium ołtarzowe, zadaszenie dla chóru, plac przed bazyliką oraz liturgie. Dziękujmy organiście, chórowi, asyście procesyjnej i tym którzy pełnili dyżur w miejscach parkowania pojazdów. Dziękujemy także paniom posługującym w pawilonie informacyjno-handlowym w krużgankach, w domach pielgrzyma, w kawiarence, w toalecie oraz tym, którzy ofiarowali nam ciasto.

* W minioną niedzielę został poświęcony konfesjonał znajdujący się w lewym bocznym przedsionku bazyliki. Zachęcamy do korzystania z niego zwłaszcza osoby słabiej słyszące oraz pragnące przeżyć spowiedź w formie rozmowy duchowej.

* W rozpoczynającym się tygodniu w kalendarzu liturgicznym przypadają wspomnienia: we wtorek – św. Bernarda, opata i Doktora Kościoła; w środę - św. Piusa X, papieża; w czwartek - Najświętszej Maryi Panny Królowej; w sobotę - święto św. Bartłomieja Apostoła.

* W ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych w piątek o 20.00 wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, a na organach zagra nasz organista Adam Kowalski. W trakcie koncertu pojawią się m. in. utwory Duchnowskiego, Moniuszki, Wagnera, Francka i Adama Kowalskiego. Zapraszamy do udziału. Ze względu na bezpośrednie przygotowania do tego koncertu popołudniowa Msza św. o 18.00 w piątek zostanie odprawiona w kaplicy Domu Pielgrzyma.

* Już za dwa tygodnie, w niedzielę 1 września odbędą się w naszej bazylice dożynki parafialne. Zwracamy się do wszystkich sołectw, które w całości lub w części znajdują się na terenie naszej parafii z prośbą o przygotowanie wieńców lub bukietów dożynkowych. Zostaną one poświęcone podczas Mszy św. o 11.00, a po niej będą niesione w procesji wokół placu przed bazyliką.

* Zachęcamy do nawiedzenia naszego Muzeum, w którym znajdują się ekspozycje stałe: archeologia i ikonografia biblijna, historia naszego Sanktuarium, osobisty księgozbiór św. Jana Pawła II, z dziejów jezuitów w Polsce i na świecie, dary z terenów misyjnych oraz znacznie powiększony w tym roku dział: Jak kiedyś żyli tutejsi mieszkańcy, a także wystawa czasowa obrazująca dzieje powiatu kętrzyńskiego do roku 1945. Muzeum czynne jest do końca września codziennie w godz. 9.45-17.00.

* Trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego o. Pedro Arrupe, jedynego przełożonego generalnego naszego Zakonu Jezuitów, który nawiedził świętolipskie sanktuarium. Otworzył on wówczas i poświęcił świętolipskie muzeum. Na stole pod chórem wyłożone są broszury przybliżające jego życiorys, wizytę w Polsce, która zaistniała 50 lat temu, i modlitwę o wyniesienie go na ołtarze. Niech będą one dla Was pomocą do zapoznania się z tym Sługą Bożym oraz do modlitw zanoszonych do Boga w różnych sprawach za jego przyczyną.

*   Witamy współbraci jezuitów z różnych wspólnot, przybyłych do pomocy i wspólnego przeżywania uroczystości odpustowej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z przełożonym naszej prowincji zakonnej, o. Tomaszem Ortmannem na czele.

*   Uroczystej sumie odpustowej o 11.00, sprawowanej na placu przed bazyliką, będzie przewodniczył biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz. Sumę zakończy poświęcenie owoców, kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką.

* W ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych dziś o 20.00 odbędzie się nadzwyczajny koncert, podczas którego wystąpi Zespół Wokalny „Emotivo”, a na organach zagra Adam Tański. W programie pojawią się utwory Francka, Bacha, Kozieja, Góreckiego, Nowowiejskiego, Rossiniego i członka naszej wspólnoty zakonnej o. Leszka Gołębiewskiego. Jutrzejszy koncert – też o 20.00 – będzie wieczorem improwizacji, podczas którego na organach grać będzie jeden z najwspanialszych żyjących polskich organistów Julian Gembalski, a na skrzypcach – Henryk Gembalski. Szczegóły na afiszach. Serdecznie zapraszamy do udziału.

*   Jutro o 19.00 odprawimy w kaplicy św. Andrzeja Boboli w Pilcu Mszę św. ku jego czci z modlitwami zanoszonymi do Boga za Jego wstawiennictwem w intencjach Ojczyzny i naszych własnych oraz ucałowaniem jego relikwii. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

*   Pojutrze przypada liturgiczne wspomnienie św. Jacka. Jest on niebieskim patronem posługującego w naszej parafii i Sanktuarium o. Jacka Jackowicza.

*   W niedzielę 1 września podczas Mszy św. o 11.00 odbędą się w naszej bazylice dożynki parafialne. Zwracamy się do wszystkich sołectw, które w całości lub w części znajdują się na terenie naszej parafii z prośbą o przygotowanie wieńców lub bukietów dożynkowych. Zostaną one poświęcone podczas Mszy św. o 11.00, a po niej będą niesione w procesji wokół placu przed bazyliką.

* Zachęcamy do nawiedzenia naszego Świętolipskiego Muzeum, w którym znajdują się ekspozycje stałe: archeologia i ikonografia biblijna, historia naszego Sanktuarium, osobisty księgozbiór św. Jana Pawła II, z dziejów jezuitów w Polsce i na świecie, dary z terenów misyjnych oraz znacznie powiększony w tym roku dział: Jak kiedyś żyli tutejsi mieszkańcy, a także wystawa czasowa obrazująca dzieje powiatu kętrzyńskiego do roku 1945. Muzeum czynne jest do końca września codziennie w godz. 9.45-17.00.

 

Niedziela, 11 sierpnia – Uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej

51. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej

11.00      Msza św. z wniesieniem w procesji z darami relikwii cząstkowych dziewięciu świętych i błogosławionych

 

Wtorek, 13 sierpnia

18.00      Msza św. rozpoczynająca Nabożeństwo Fatimskie

 

Środa, 14 sierpnia

11.30      Modlitwa różańcowa

12.00      Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych

21.00      Apel Maryjny, całonocne czuwanie modlitewne

24.00      Msza św.

 

Czwartek, 15 sierpnia

Msze święte w bazylice o 7.00, 9.00, 14.00 i 17.00

 

Godz. 11.00

uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem

  1. E. ks. bpa Antoniego Pacyfika Dydycza

biskupa seniora Diecezji Drohiczyńskiej.

Wniesienie w procesji z darami relikwii cząstkowych czterech Ewangelistów.

Po Mszy procesja wokół placu przed bazyliką

 

20.00   Koncert organowy w bazylice – Zespół wokalny EMOTIVO

 

Zapraszają jezuici – kustosze Sanktuarium

* Miło nam poinformować, że nasza bazylika, w której czcimy Matkę Bożą Świętolipską, jest obecnie - według sondażu przeprowadzanego przez katolicki, międzynarodowy portal internetowy Aleteia - najpiękniejszym kościołem w Polsce. Sondaż nadal trwa. Zechciejcie zagłosować i Wy! Można to uczynić za pośrednictwem facebooka naszego Sanktuarium lub strony internetowej Aleteia. Szczegóły w gablotach.

* Dziś można zamawiać bezterminowe intencje mszalne na placu przed bazyliką, a na określone terminy – w zakrystii naszej bazyliki.

* We wtorek Mszą św. o 18.00 rozpocznie się Nabożeństwo Fatimskie, które zakończy się Apelem Maryjnym.

*   W środę o 11.30 różaniec, a o 12.00 Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych. Zapraszamy do udziału w niej wszystkich chorych, a rodziny prosimy o pomoc w dotarciu ich bliskich do kościoła. Całonocne czuwanie modlitewne rozpocznie się w tym dniu od Apelu Maryjnego o 21.00 i będzie ubogacone Mszą św. o północy.

* W czwartek odbędą się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie o 11.00 będzie przewodniczył ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej. W procesji z darami zostaną wniesione relikwiarze z relikwiami czterech Ewangelistów, ofiarowane naszemu Sanktuarium przez Kurię Generalną Zakonu Jezuitów w Rzymie. Na zakończenie sumy odpustowej odbędzie się procesja wokół placu przed bazyliką. W tym dniu zostanie uruchomiona linia autobusowa na trasie Kętrzyn – Święta Lipka. Autobusy odjadą z dworca kolejowego w Kętrzynie o 9.30 i 9.45, zatrzymując się na przystankach przy pl. Słowiańskim, następnie przy ulicach: Sikorskiego, Wojska Polskiego, Bolesława Chrobrego, Królowej Jadwigi na Osiedlu Piastowskim, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Gdańskiej. W drogę powrotną ruszą z parkingu w Świętej Lipce o 13.00 i 13.10. Szczegóły znajdziemy na afiszu.

* W tym tygodniu odbędą się aż dwa koncerty w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. Podczas pierwszego z nich w czwartek o 20.00 zaprezentuje się zespół wokalny Emotivo, a na organach zagra Adam Tański. W programie pojawią się utwory Francka, Bacha, Kozieja, Góreckiego, Nowowiejskiego, Rossiniego i Gołębiewskiego. Piątkowy koncert – też o 20.00 – będzie wieczorem improwizacji, podczas którego na organach grać będzie jeden z najwspanialszych żyjących polskich organistów Julian Gembalski, a na skrzypcach – Henryk Gembalski. Szczegóły na afiszach. Serdecznie zapraszamy do udziału.

*   W piątek o 19.00 odprawimy w kaplicy św. Andrzeja Boboli w Pilcu Mszę św. ku jego czci z modlitwami zanoszonymi do Boga za Jego wstawiennictwem oraz ucałowaniem jego relikwii.

*   W sobotę przypada liturgiczne wspomnienie św. Jacka. Jest on niebieskim patronem posługującego w naszej parafii i Sanktuarium o. Jacka Jackowicza.

*   Sakrament małżeństwa pragną przyjąć Małgorzata Marlena Łucek, zamieszkała w miejscowości Pleśno, parafia św. Mikołaja w Grzędzie, i Robert Gradzewicz z Kociborza, parafia tutejsza. Zapowiedź 2.

*   W tym tygodniu przypadają: jutro – wspomnienie poświęcenia rzymskiej bazyliki Matki Bożej Śnieżnej; we wtorek święto Przemienienia Pańskiego; w czwartek – wspomnienie św. Dominika, kapłana; w piątek święto św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein, dziewicy i męczennicy, patronki Europy; a w sobotę – święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika.

* Podczas kolejnego koncertu w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych, który odbędzie się w piątek o 20.00, na organach grać będzie Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa i Ireneusz Wyrwa, a na akordeonie Tobiasz Urbaniak i Marcin Waszczyk. Szczegóły znajdziemy na afiszach. Serdecznie zapraszamy do udziału.

* W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej i 51 rocznicę koronacji Jej cudownego obrazu. Na Mszach świętych w tym dniu odbędzie się promocja książki redagowanej przez ks. Aleksandra Jacyniaka „Święta Lipka – perła na pograniczy ziem, kultur i wyznań”. W procesji z darami podczas Mszy św. o 11.00 zostaną wniesione relikwiarze z relikwiami cząstkowymi dziewięciu świętych i błogosławionych, a na zakończenie tej liturgii wyróżnienia otrzymają dobroczyńcy i zasłużeni dla naszego Sanktuarium i parafii.

* We wtorek 13 sierpnia po Mszy św. o 18.00 odbędzie się Nabożeństwo Fatimskie, które zakończy się Apelem Maryjnym.

*   W środę 14 sierpnia o 11.30 różaniec, a o 12.00 Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych. Zapraszamy do udziału w niej wszystkich chorych, a rodziny prosimy o pomoc w dotarciu ich bliskich do kościoła. Całonocne czuwanie modlitewne rozpocznie się w tym dniu od Apelu Maryjnego o 21.00 i będzie ubogacone Mszą św. o północy.

* W czwartek 15 sierpnia odbędą się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej o 11.00 będzie przewodniczył ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej. Podczas procesji z darami zostaną wniesione relikwiarze z relikwiami czterech Ewangelistów, ofiarowane naszemu Świętolipskiemu Sanktuarium przez Kurię Generalną Zakonu Jezuitów w Rzymie. Na zakończenie sumy odpustowej odbędzie się procesja wokół placu przed bazyliką. W tym dniu zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa na trasie Kętrzyn – Święta Lipka. Autobusy odjadą z dworca kolejowego w Kętrzynie o 9.30 i 9.45, zatrzymując się na przystankach przy pl. Słowiańskim, następnie przy ulicach: Sikorskiego, Wojska Polskiego, Bolesława Chrobrego, Królowej Jadwigi na Osiedlu Piastowskim, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Gdańskiej. W drogę powrotną ruszą z parkingu w Świętej Lipce o 13.00 i 13.10. Szczegóły znajdziemy na afiszu.

*   Sakrament małżeństwa pragną przyjąć Małgorzata Marlena Łucek, zamieszkała w miejscowości Pleśno, parafia św. Mikołaja w Grzędzie, i Robert Gradzewicz z Kociborza, parafia tutejsza. Zapowiedź 1.

* Zachęcamy do nawiedzenia naszego Świętolipskiego Muzeum, w którym oprócz ekspozycji stałych można obejrzeć wystawę obrazującą dzieje powiatu kętrzyńskiego do roku 1945 oraz wystawę ikon Elżbiety Jackowskiej-Kurek i jej uczniów, a także porozmawiać z nią. Prowadzi ona obecnie w domu parafialnym warsztaty pisania ikon. Muzeum czynne jest do końca września codziennie w godz. 9.45-17.00.

* W tym tygodniu przypadają: jutro wspomnienie św. Marty; w środę uroczystość św. Ignacego Loyoli, założyciela Zakonu Jezuitów, którego członkowie posługują w świętolipskim sanktuarium; a w czwartek – wspomnienie św. Alfonsa Marii Liguoriego, biskupa i Doktora Kościoła.

*   W pierwszy piątek miesiąca, 2 sierpnia, przed południem udamy się z Komunią św. do chorych. Nie będzie jednak w tym dniu Mszy w kaplicach filialnych.

* Wojewódzkie obchody Święta Policji w 100. rocznicę powstania policji państwowej odbędą się w Kętrzynie również w piątek. Rozpoczną się one o 12.30 Mszą św. w bazylice św. Jerzego w Kętrzynie. Potem na Placu Marszałka Piłsudskiego odbędą się festyn, defilada i parada z udziałem pojazdów policyjnych. Szczegóły zajdziemy na afiszu.

* Podczas kolejnego koncertu w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych, który odbędzie się także w piątek o 20.00, utwory m. in. Bacha i Chopina wykonają: na organach Christoph Hauser z Niemiec i na fortepianie Aruto Matsumoto z Japonii. Szczegóły znajdziemy na afiszach. Serdecznie zapraszamy do udziału.

*   W przyszłą niedzielę z racji pierwszej niedzieli miesiąca, po Mszy św. o 11.00 odbędzie się procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką. Nie będzie w tym dniu Mszy w kaplicach filialnych.

* Już za 2 tygodnie, w niedzielę 11 sierpnia będziemy obchodzili uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej i 51 rocznicę koronacji Jej cudownego obrazu. W procesji z darami podczas Mszy św. o 11.00 zostaną wniesione relikwiarze z relikwiami cząstkowymi dziewięciu świętych i błogosławionych, a na zakończenie tej liturgii wyróżnienia otrzymają dobroczyńcy i zasłużeni dla naszego Sanktuarium i parafii.

* W czwartek 15 sierpnia odbędą się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej o 11.00 będzie przewodniczył ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej. Podczas procesji z darami zostaną wniesione relikwiarze z relikwiami cząstkowymi czterech Ewangelistów, ofiarowane naszemu Świętolipskiemu Sanktuarium przez Kurię Generalną Zakonu Jezuitów w Rzymie.

* Sakrament małżeństwa pragną przyjąć: Emilia Maria Pawlina ze Świętej Lipki i Andrzej Kazimierz Łachacz z Olsztyna. Zapowiedź 2.

* Zachęcamy do nawiedzenia naszego Świętolipskiego Muzeum, w którym znajdują się ekspozycje stałe: archeologia i ikonografia biblijna, historia naszego Sanktuarium, osobisty księgozbiór św. Jana Pawła II, z dziejów jezuitów w Polsce i na świecie, dary z terenów misyjnych oraz znacznie powiększony w tym roku dział: Jak kiedyś żyli tutejsi mieszkańcy, a także wystawa czasowa obrazująca dzieje powiatu kętrzyńskiego do roku 1945. Muzeum czynne jest do końca września codziennie w godz. 9.45-17.00.

* Aleteia – katolicki, międzynarodowy portal internetowy – zaproponował jakiś czas temu sondaż nt. dziesięciu najpiękniejszych kościołów w Polsce. Dobór tych 10 świątyń jest subiektywny, ale figuruje w nim m. in. nasza bazylika w Świętej Lipce. Internauci mogą nadal głosować, który z tych kościołów jest najpiękniejszy. Zechciejcie zagłosować i Wy! Najłatwiej można to uczynić za pośrednictwem facebooka naszego Sanktuarium lub strony internetowej Aleteia. Szczegóły znajdziemy w gablotach.

* W tym tygodniu przypadają święta: jutro św. Marii Magdaleny, pojutrze - św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy; w czwartek św. Jakuba, Apostoła; oraz wspomnienia: w środę - św. Kingi, dziewicy; w czwartek - św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących; ofiary zebrane w czwartek na tacę zostaną przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom w zakupie środków transportu, a po Mszach zostaną poświęcone pojazdy; w piątek - św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny.

* Podczas kolejnego koncertu w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych, który odbędzie się w piątek o 20.00, utwory Beethovena, Borowskiego i Mendelssohna wykonają: na organach Małgorzata Klorek i na flecie Ewa Rułka. Szczegóły znajdziemy na afiszach. Serdecznie zapraszamy do udziału.

* Sakrament małżeństwa pragną przyjąć: Emilia Maria Pawlina ze Świętej Lipki i Andrzej Kazimierz Łachacz z Olsztyna. Zapowiedź 1.

* Zapraszamy małżonków do udziału w rekolekcjach Spotkania Małżeńskie, mających na celu pogłębianie więzi małżeńskiej oraz pomoc w lepszym i głębszym zrozumieniu się męża i żony. Dokonuje się to przez proponowanie małżeństwom takiej formy dialogu, która pozwala mężowi i żonie głębiej poznać się nawzajem, a w przypadku nieporozumień pomaga rozwiązywać konflikty między małżonkami. W czasie rekolekcji nie ma konferencji ani katechez. Odpowiednio przygotowane małżeństwa i kapłan wprowadzają uczestników w pracę własną, polegającą na nauce i doświadczeniu dialogu. Praca ta prowadzona jest przez małżonków wyłącznie we dwoje. Żadne sprawy, łączące lub dzielące małżonków uczestniczących w rekolekcjach, nie są ujawniane. Konieczny jest udział obojga małżonków w całości rekolekcji. Odbędą się one w Domu Pielgrzyma w Świętej Lipce w dniach 2-4 sierpnia br. Szczegóły na plakatach.

* Zachęcamy do nawiedzenia naszego Świętolipskiego Muzeum, w którym znajdują się ekspozycje stałe: archeologia i ikonografia biblijna, historia naszego Sanktuarium, osobisty księgozbiór św. Jana Pawła II, z dziejów jezuitów w Polsce i na świecie, dary z terenów misyjnych oraz znacznie powiększony w tym roku dział: Jak kiedyś żyli tutejsi mieszkańcy, a także wystawa czasowa obrazująca dzieje powiatu kętrzyńskiego do roku 1945. Muzeum czynne jest do końca września codziennie w godz. 9.45-17.00.

* W minionym tygodniu zmarła śp. Zofia Siwko z Pilca. Polećmy jej duszę miłosiernemu Bogu: Wieczny odpoczynek…

Informacje dla turystów, pielgrzymów i parafian

Godziny otwarcia, Msze, prezentacje organów, spowiedź, sprzedaż dewocjonaliów i pamiątek, muzeum, kawiarenka, kancelaria parafialna

W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę (19-20 kwietnia 2019 r.) nie ma prezentacji organowych

 

  maj - wrzesień kwiecień i październik listopad - marzec
Otwarte 6:30 - 20:00 6:30 - 18:00 listopad 6:30 - 18:00,
grudzień-marzec 9:30 - 15:30

Msze

niedziele i święta

7:00, 9:00, 11:00, 14:00, 17:00 7:00, 9:00, 11:00, 14:00, 17:00 7:00, 9:00, 11:00, 14:00, 17:00

Msze

dni powszednie

7:00, 9:50, 12:00, 18:00 7:00, 17:00 7:00, 17:00

prezentacje organów

niedziele i święta

10:00, 12:30, 13:30, 15:00, 16:00 10:00, 12:30, 13:30, 15:00 10:00, 12:00, 15:00

prezentacje organów

soboty i dni powszednie

9:30, 10:30, 11:30, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00 10:00, 12:00, 14:00 w soboty: 10:00, 14:00

prezentacje organów

UWAGI dni powszednie

Prezentacja nie odbywa się jeżeli jest mniej niż 10 osób. W soboty po południu prezentacje mogą być odwołane, jeżeli w bazylice ma miejsce ślub. 10:00, 12:00, 14:00
jeśli są grupy turystyczno-pielgrzymkowe
Pn-Pt po uprzednim uzgodnieniu
tel.: 512 730 375

spowiedź

niedziele i święta

6.45 - 7.45; 8.45 - 9.45; 10.45 - 11.45;
13.45 - 14.45; 16.45 - 17.45
6:45 - 7:45; 8:45 - 9:45; 10:45 - 11:45; 13:45 - 14:45; 16:45 - 17:45 6:45 - 7:45; 8:45 - 9:45; 10:45 - 11:45; 13:45 - 14:45; 16:45 - 17:45

spowiedź

dni powszednie

6:45 - 7:30; 9:00 - 12:30; 15:00 - 18:30 10:00 - 12:00; 15:00 - 17:30 10:00 - 12:00; 15:00 - 17:30

sprzedaż dewocjonaliów i pamiątek

niedziele i święta

10:00 - 17:00 10:00 - 15:30 10:00 - 15:30

sprzedaż dewocjonaliów i pamiątek

dni powszednie

9:00 - 18:00 10:00 - 14:00 otwierana dla grup umówionych telefonicznie

muzeum

niedziele i święta

9:45-17:15 10:00–16:00 otwierane na prośbę nawiedzających Sanktuarium

muzeum

dni powszednie

9:45-17:15

soboty 10:00–16:00,

pozostałe dni: na prośbę

otwierane na prośbę nawiedzających Sanktuarium

kawiarenka

9:00-17:00 (piątki: 9:00-20:00) 9:00-15:00 nieczynna

kancelaria parafialna

piątki 9:30-17:30

soboty 9:30-15:00

piątki 9:30-17:30

soboty 9:30-15:00

soboty 9:30-15:00

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 512 730 375
sanktuarium@swlipka.pl

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Solmedia 2019
Joomla Extensions