Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od początku powstania aż do dzisiaj są Ojcowie Jezuici, już od średniowiecza przyciągające pielgrzymów nie tylko z Prus i Warmii, ale nawet z dalekich stron Polski. Święta Lipka - to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, posiada zachowaną w stanie prawie nie zmienionym bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby w kamieniu i drewnie, malarstwo ścienne i obrazy na płótnie, wyroby złotnicze i snycerskie oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa i ślusarstwa. Do tego dodać trzeba malownicze położenie zespołu na dnie doliny w obramowaniu lasów. Święta Lipka ostatnio stała się także miejscem wypoczynkowym. Lasy i jeziora przyciągają coraz liczniejszych wczasowiczów.
Drogi Czytelniku!
Jako kustosze Świętej Lipki otaczamy swą troską zarówno przybywających do nas pielgrzymów i turystów, jak i powierzone nam dobro. W najbliższych latach oczekują nas następujące przedsięwzięcia:
- Wykonanie odwodnienia od strony dziedzińca przy krużgankach (etap II – kontynuacja prac wykonanych w 2016 r.): wzdłuż części wschodniej krużganka północnego, wzdłuż całego krużganka wschodniego i wzdłuż części wschodniej krużganka południowego.
- Wykonanie nawierzchni krużganków (etap II – kontynuacja prac wykonanych w 2016 r.): w części wschodniej krużganka północnego, całej nawierzchni krużganka wschodniego, w części wschodniej krużganka południowego oraz nawierzchni narożników (kaplic) południowo-wschodniego i północno-wschodniego.
- Dokończenie prac konserwatorskich przy elewacjach krużganków i kaplic narożnych: części wschodniej krużganka północnego od strony dziedzińca, całego krużganka wschodniego od strony dziedzińca, całego krużganka wschodniego od strony zewnętrznej i całego krużganka południowego od strony zewnętrznej.
- Konserwacja elewacji domu zakonnego (klasztoru): elewacja wschodnia wraz z konserwacją fragmentów dekoracji malarskiej i miejscową rekonstrukcją, elewacja zachodnia wraz ze schodami i głównym wejściem do domu zakonnego oraz z elewacją południową.
- Wymiana pokrycia dachowego na budynku byłej katolickiej szkoły parafialnej (budynek Święta Lipka 28 zajmowany i użytkowany przez Pocztę Polską od lat 60-tych XX w. do początków XXI w).
- Ocieplenie ścian zewnętrznych Domu Pielgrzyma im. o. Antoniego Ząbka SJ.
- Konserwacja odprowadzenia do strumyka wody deszczowej z dachów bazyliki i krużganków oraz z nawierzchni dziedzińca istniejącymi historycznymi kanałami biegnącymi pod skrzydłem zachodnim krużganków przy kaplicach narożnych.
- Budowa dachu dwuspadowego nad budynkiem kuźni i połączonych z nią dwu wiat na potrzeby ekspozycji muzealnych na otwartej przestrzeni.
Wszystkich, których na to stać, prosimy, aby wsparli nas swymi ofiarami na realizację powyższych planów. Można je przelać na konto:
PKO BP SA Oddział 1 w Kętrzynie 45 1020 3639 0000 8102 0044 4281
O naszych darczyńcach pamiętamy w modlitwie, szczególnie podczas Mszy św. odprawianych w ich intencji w każdą środę o godz. 7.00. Darowiznę na rzecz Sanktuarium jako przeznaczoną na cele kultu religijnego można odpisać od podstawy obliczania podatku do wysokości 6 % dochodu (art. 26 ust. 1 pkt 9b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).