* Dzisiejsza niedziela przeżywana jest jako Dzień Środków Społecznego Przekazu.

* Koncert uwielbienia Boga, z ewangelizacyjnym przesłaniem skierowanym zwłaszcza do młodzieży, zatytułowany „By świat usłyszał”, odbędzie się amfiteatrze w Ostródzie dziś o 17.00. Szczegóły znajdziemy na plakatach.

* Waszym modlitwom polecamy kapłanów, którzy od jutra do środy przeżywać będą w naszym Sanktuarium swoje doroczne rekolekcje.

* Pojutrze, we wtorek o 19.00, odbędzie się w sali Domu Pielgrzyma kolejne spotkanie Kręgu Biblijnego, podczas którego będziemy rozważać wymowę Jezusowych błogosławieństw. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, także tych, którzy dotychczas w tych spotkaniach nie uczestniczyli.

* W tym tygodniu przypadają: we wtorek święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty; w czwartek wspomnienie św. o. Pio, stygmatyka; a w sobotę święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Metropolitalnej we Fromborku.

* Pierwsze spotkanie rodziców uczniów trzecich klas szkół podstawowych, pragnących przystąpić w przyszłym roku do I Komunii św., odbędzie się w Domu Parafialnym w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 11.00.

* W Archidiecezji Warmińskiej obowiązuje trzyletnie przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Uczniowie klas szóstych i siódmych oraz starsi proszeni są o zaopatrzenie się w naszej zakrystii w katechizm i indeks kandydata do bierzmowania, jeśli dotychczas go nie posiadają, w którym systematycznie mają otrzymywać potwierdzenia udziału we Mszach świętych i nabożeństwach oraz przystępowania do spowiedzi. Pierwsze spotkanie dla uczniów klas ósmych i szkół ponadpodstawowych, pragnących przyjąć sakrament bierzmowania w przyszłym roku, odbędzie się za dwa tygodnie w niedzielę 3 października w sali Domu Pielgrzyma po Mszy św. o 14.00.

* Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć Magdalena Łapińska z Pilca i Adam Kowalski ze Świętej Lipki; zapowiedź 2.

* Do 30 września trwa realizowany co 10 lat Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Wszyscy mieszkańcy Polski na mocy ustawy są zobowiązani do udziału w nim. Jego wyniki będą wykorzystane w przyszłych działaniach dla rozwoju Polski. Posłużą działaniom skierowanym na rzecz poprawy warunków życia polskich obywateli w poszczególnych rodzinach, społecznościach lokalnych i w całej Polsce. Tych, którzy jeszcze nie wzięli z nim udziału prosimy o niezwłoczne wypełnienie obowiązku spisowego.

* W minioną niedzielę odbyły się w naszym sanktuarium dożynki parafialne. Wyrażamy wielką wdzięczność mieszkańcom sołectw Bezławki, Pieckowo, Pilec, Siemki i Święta Lipka oraz służbom leśnym za przygotowanie pięknych wieńców i koszy dożynkowych, które możemy podziwiać w świętolipskiej bazylice.

* Dzisiejsza niedziela jest dniem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, do której przygotowywaliśmy się przez nowennę.

* Nabożeństwo Fatimskie rozpocznie się jutro Mszą św. o 18.00. Po niej procesja w krużgankach, modlitwa różańcowa, litania do Matki Bożej i Apel Maryjny.

* Pojutrze będziemy przeżywali Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej racji w kaplicy p.w. Krzyża Świętego w Lembruku zostanie odprawiona Msza św. odpustowa o 19.00. Niech liczny udział w niej naszych parafian będzie wyrazem więzi z tą cząstką naszej parafii, która zazwyczaj gromadzi się na liturgii w tej kaplicy.

* Także pojutrze we wtorek o 19.00 odbędzie się w sali Domu Pielgrzyma kolejne spotkanie Kręgu Biblijnego. Będziemy podczas niego rozważać wymowę kuszenia Jezusa na pustyni. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, także tych, którzy dotychczas w tych spotkaniach nie uczestniczyli.

* W kaplicy p.w. św. Andrzeja Boboli w Pilcu zostanie odprawiona Msza św. ku Jego czci, z modlitwami zanoszonymi do Boga za Jego wstawiennictwem w czwartek o 19.00. Zachęcamy do licznego udziału.

* W tym tygodniu przypadają wspomnienia: w środę - Najświętszej Maryi Panny Bolesnej; w czwartek – świętych Korneliusza i Cypriana, męczenników; w piątek – św. Roberta Bellarmino, biskupa i doktora Kościoła; a w sobotę święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski.

* Koncert uwielbienia Boga, z ewangelizacyjnym przesłaniem skierowanym zwłaszcza do młodzieży, zatytułowany „By świat usłyszał”, odbędzie się amfiteatrze w Ostródzie w przyszłą niedzielę o 17.00. Szczegóły znajdziemy na plakatach.

* Pierwsze spotkanie rodziców uczniów trzecich klas szkół podstawowych, pragnących przystąpić w przyszłym roku do I Komunii św., odbędzie się w Domu Parafialnym za dwa tygodnie w niedzielę 26 września po Mszy św. o 11.00.

* Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć Magdalena Łapińska z Pilca i Adam Kowalski ze Świętej Lipki; zapowiedź 1.

 

* Dziękujemy tym wszystkim, którzy dostarczyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Został on przeznaczony na wsparcie akcji „Oczyść dom i świat z elektrośmieci. Wesprzyj z nami Kościoły na Wschodzie, gdzie mieszkają nasi rodacy i posługują Siostry Matki Bożej Loretańskiej”.

* W piątek zakończyły się w naszej bazylice XXXIII Świętolipskie Wieczory Muzyczne. Było to wielkie wydarzenie artystyczne i duchowe, które zgromadziło  znakomitych muzyków i słuchaczy. Serdecznie dziękujemy naszym współpracownikom, którzy włączyli się w jego organizację i prowadzenie. Wyrażamy wdzięczność Andrzejowi Chorosińskiemu i Adamowi Kowalskiemu - Dyrektorom Artystycznym Wieczorów, Małgorzacie Stępień – Prezes Fundacji Sanktuarium Świętolipskiego oraz dobroczyńcom i sponsorom, szczególnie dyrekcji Hotelu „Taurus”.

* Dziś odbywają się w naszej bazylice dożynki parafialne. Podczas Mszy św. o 11.00 zostaną/zostały poświęcone wieńce i kosze dożynkowe. Dziękujmy wspólnie Bogu za zebrane plony i za pełną poświęcenia pracę rolników. Wyrażamy wdzięczność naszym parafianom – rolnikom za przygotowanie wieńców i koszy dożynkowych.

* Dziś przeżywamy także Dzień Solidarności z Afgańczykami. Do skarbony pod chórem prosimy wrzucać ofiary, które zostaną przeznaczone na pomoc dla nich.

* Poprzez nowennę, którą rozpoczęliśmy w miniony piątek, przygotowujemy się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która odbędzie się w przyszłą niedzielę o 12.00. Będzie ona transmitowana przez TVP 1. Do dzisiejszego „Gościa Niedzielnego” dołączony jest „Gość extra” poświęcony tym nowym błogosławionym.

* Pierwsze spotkanie Kręgu Biblijnego po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa odbędzie się w Domu Pielgrzyma we wtorek o 19.00. Rozpoczniemy podczas niego refleksję nad Ewangelią św. Mateusza. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych, także tych, którzy dotychczas w nich nie uczestniczyli.

* W środę przypada Święto Narodzenia NMP. Na zakończenie Mszy świętych w tym dniu poświęcimy ziarna zbóż i nasiona przeznaczone do siewu. Będziemy też modlić się o zachowanie zasiewów od gradu, powodzi, suszy i wszelkiej szkody. Prosimy rolników i ogrodników o przyniesienie ziarna i nasion.

* W czwartek przypada wspomnienie św. Piotra Klawera.

* Wrześniowe Nabożeństwo Fatimskie rozpocznie się w poniedziałek 13 września Mszą św. o 18.00. Po niej modlitwa różańcowa, litania do Matki Bożej i procesja w krużgankach.

* Pierwsze spotkanie rodziców uczniów trzecich klas szkół podstawowych, pragnących przystąpić w przyszłym roku do I Komunii św., odbędzie się w Domu Parafialnym za trzy tygodnie w niedzielę 26 września po Mszy św. o 11.00.

* W ramach projektu „Święta Warmia” odbędzie się w naszej bazylice dziś o 18.00 koncert, podczas którego prof. Roman Perucki zagra na organach m.in. utwory Franza Liszta, Feliksa Nowowiejskiego i Jakuba Sowy. Serdecznie zapraszamy do udziału. Wstęp wolny.

* Polecamy Waszej serdecznej modlitwie jezuitów, którzy od jutra do 7 września przeżywać będą w naszym sanktuarium swe doroczne rekolekcje.

* Jeszcze tylko jutro i pojutrze będzie obecna w naszej bazylice ikona św. Ignacego Loyoli, pielgrzymująca podczas Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego przez wszystkie świątynie w Polsce, w których posługują jezuici. Na stole pod chórem są do Waszej dyspozycji ulotki informujące o możliwości uzyskania odpustu zupełnego w roku jubileuszowym oraz o ignacjańskim rachunku sumienia.

* Już za dwa tygodnie, w niedzielę 12 września odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Będziemy się do niej przygotować podczas nowenny, która rozpocznie się w najbliższy piątek.

* Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na koncert "Sacrum et Musica – W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w Roku Beatyfikacji". Podczas koncertu wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W programie m.in. utwory Chopina, Czajkowskiego i Beethovena. Koncert odbędzie się pojutrze, we wtorek o 19.30 w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Wstęp wolny.

* W środę przypada 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Niech to wspomnienie inspiruje nas do modlitwy o pokój na świecie. Także w środę rozpocznie się nowy rok szkolny. Życzymy Bożego błogosławieństwa dzieciom i młodzieży, wszystkim nauczycielom, wychowawcom i katechetom w tym trudnym czasie naznaczonym pandemią.

* W środę przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Królowej Pokoju, a w piątek - św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.

* Także w piątek, z racji I piątku miesiąca, udamy się z Komunią św. do chorych i starszych parafian. Nie będzie jednak w tym dniu Mszy Świętych w kaplicach filialnych.

* Podczas ostatniego koncertu w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych wystąpią: nasz Chór Świętolipski pod dyrekcją Adama Kowalskiego, Adam Kowalski i Wojciech Bednarski- organy oraz Aleksandra Krasowska - marimba. Koncert odbędzie się w piątek o 20.00.

* Zapraszamy do udziału w pieszej pielgrzymce z Kętrzyna do Gietrzwałdu, która odbędzie się od piątku do niedzieli i przejdzie m.in. przez Świętą Lipkę. Szczegóły znajdziemy na afiszach w przedsionku bazyliki i w gablocie w krużgankach.

* W sobotę i niedzielę odbędą się uroczystości 144. rocznicy objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie, połączone z dożynkami archidiecezjalnymi i ogólnopolska pielgrzymka rolników na Jasną Górę, połączona ze świętem dziękczynienia Bogu za plony. Szczegóły znajdziemy na afiszu.

* W przyszłą niedzielę odbędą się w naszym sanktuarium dożynki parafialne. Zwracamy się do wszystkich sołectw, które w całości lub w części znajdują się na terenie naszej parafii, z prośbą o przygotowanie wieńców lub bukietów dożynkowych. Zostaną one poświęcone podczas Mszy Św. o 11.00, a po niej będą niesione w procesji wokół placu przed bazyliką. Procesja ta odbędzie się z racji pierwszej niedzieli miesiąca. Podczas tej Mszy Św. zostaną także uhonorowani zasłużeni i dobroczyńcy naszej parafii i Sanktuarium.

* Wyrażamy wielką wdzięczność tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w przygotowania i przebieg przeżywanej w minioną niedzielę Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W sposób szczególny pragniemy podziękować tym, którzy przygotowali podium ołtarzowe, zadaszenia dla chóru i asysty, dekoracje kwiatowe, plac przed bazyliką oraz liturgie. Dziękujemy organiście, chórowi świętolipskiemu, asyście procesyjnej i tym, którzy pełnili dyżur w miejscach parkowania pojazdów. Dziękujemy także paniom posługującym w pawilonie w krużgankach, w domach pielgrzyma, w kawiarence, w toalecie oraz tym, którzy ofiarowali nam ciasto.

* Do końca sierpnia została przedłużona obecność w naszej bazylice ikony św. Ignacego Loyoli, pielgrzymującej podczas Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego przez wszystkie świątynie w Polsce, w których posługują jezuici. Na stole pod chórem są do Waszej dyspozycji ulotki informujące o możliwości uzyskania odpustu zupełnego w roku jubileuszowym oraz o ignacjańskim rachunku sumienia.

* Jeszcze tylko do najbliższego wtorku do godz. 14.00 można dostarczać na podwórze klasztorne zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w ramach akcji „Oczyść dom i świat z elektrośmieci. Wesprzyj z nami Kościoły na Wschodzie, gdzie mieszkają nasi rodacy i posługują Siostry Matki Bożej Loretańskiej”. Mogą to być zużyte komputery, monitory, klawiatury, drukarki, klimatyzatory, telewizory, radia, magnetofony, magnetowidy, dekodery, telefony stacjonarne i komórkowe, pralki, lodówki, żelazka, odkurzacze, grzejniki, kuchenki, mikrofalówki, kable, baterie, akumulatory, itd. Ci, którzy nie mogą samodzielnie przywieźć go, niech zgłoszą nam, kiedy i gdzie możemy przyjechać po jego odbiór. Szczegóły na ulotkach pod chórem i na afiszu.

* We wtorek podczas Mszy św. o 12.00 wystąpi Orkiestra Dęta z Góry św. Małgorzaty, pielgrzymująca śladami swego patrona św. Jana Pawła II

* W piątek o 20.00 odbędzie się przedostatni już koncert w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. Na organach grać będzie Elżbieta Karolak, na fortepianie Anna Kubicz, a śpiewać będzie Alicja Bieńkowska - sopran. Zabrzmią m. in. utwory Paderewskiego, Nowowiejskiego i Mendelssohna.

* Pojutrze przypada święto św. Bartłomieja Apostoła, w czwartek uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w piątek wspomnienie św. Moniki, a w sobotę – św. Augustyna – biskupa i doktora Kościoła.

* Centralne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym pod przewodnictwem Metropolity Warmińskiego Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego odbędą się w przyszłą niedzielę o 11.00.

* Zapraszamy do udziału w pieszej pielgrzymce z Kętrzyna do Gietrzwałdu, która  odbędzie się w dniach 3-5 września i przejdzie m.in. przez Świętą Lipkę. Szczegóły znajdziemy na afiszach w przedsionku bazyliki i w gablocie w krużgankach.

* Przypominamy, że ze względu na trwający stan epidemii obecni w świątyniach mają nosić maseczki zakrywające usta i nos.

* Witamy współbraci jezuitów z różnych wspólnot, przybyłych do pomocy w uroczystości odpustowej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z przełożonym naszej prowincji zakonnej, o. Tomaszem Ortmannem na czele.

* Uroczystej sumie odpustowej o 11.00, sprawowanej na placu przed bazyliką, będzie przewodniczyć Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. Liturgię zakończy poświęcenie owoców, kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką.

* Do środy będzie obecna w naszej bazylice ikona św. Ignacego Loyoli, pielgrzymująca podczas Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego przez wszystkie świątynie w Polsce, w których posługują jezuici. Na stole pod chórem są do Waszej dyspozycji ulotki informujące o możliwości uzyskania odpustu zupełnego w roku jubileuszowym oraz o ignacjańskim rachunku sumienia.

* Każdego 16. dnia miesiąca od maja do września odprawiamy w kaplicy p.w. św. Andrzeja Boboli w Pilcu Msze św. ku jego czci z modlitwami zanoszonymi do Boga za Jego wstawiennictwem. Najbliższa odbędzie się jutro o 19.00. Zapraszamy do licznego udziału w niej.

* Pojutrze przypada liturgiczne wspomnienie św. Jacka. Jest on niebieskim patronem posługującego w naszej parafii i Sanktuarium o. Jacka Jackowicza.

* W piątek o 20.00 odbędzie się kolejny koncert w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. Na organach grać będzie Filip Presseisen, na fortepianie Ludmiła Sivaronova z Białorusi, a śpiewać będzie Marta Wróblewska. Zabrzmią m. in. utwory Bacha, Mendelssohna, Schumanna, Czajkowskiego i Verdiego.

* W przyszłą niedzielę o 11.00 Mszę prymicyjną, połączoną z błogosławieństwem prymicyjnym, odprawi w naszej bazylice jeden z nowo wyświęconych kapłanów naszej prowincji zakonnej, o. Łukasz Wysocki.

* Prosimy o dostarczanie na podwórze klasztorne zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ramach akcji „Oczyść dom i świat z elektrośmieci. Wesprzyj z nami Kościoły na Wschodzie, gdzie mieszkają nasi rodacy i posługują Siostry Matki Bożej Loretańskiej”. Mogą to być zużyte komputery, monitory, klawiatury, drukarki, klimatyzatory, telewizory, radia, magnetofony, magnetowidy, dekodery, telefony stacjonarne i komórkowe, pralki, lodówki, żelazka, odkurzacze, grzejniki, kuchenki, mikrofalówki, kable, baterie, akumulatory, itd. Zużyty sprzęt zostanie od nas wywieziony we wtorek 24 sierpnia o 14.30. Ci, którzy nie mogą samodzielnie przywieźć go, niech zgłoszą nam, kiedy i gdzie możemy przyjechać po jego odbiór. Szczegóły na ulotkach pod chórem i na afiszu.

* Przypominamy, że ze względu na trwający stan epidemii wierni obecni w świątyniach mają nosić maseczki.

* Teraz prosimy pana dr Edgara Sukiennika o zaprezentowanie bogato ilustrowanej publikacji pt.: „Postacie Sanktuarium Świętolipskiego w ciągu wieków”, którą można nabyć po dzisiejszych Mszach na placu przed bazyliką z dedykacją i autografem autora.

* Jeszcze tylko dziś można obejrzeć w naszym muzeum wystawę ikon autorstwa ikonografów z Akademii Ikony w Warszawie, zatytułowaną „Ikona – korzenie i owoce wiary”.

* Od wtorku do 18 sierpnia będzie obecna w naszej bazylice Ikona św. Ignacego Loyoli, pielgrzymująca podczas Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego przez wszystkie świątynie w Polsce, w których posługują jezuici. Na stole pod chórem są do Waszej dyspozycji ulotki informujące o możliwości uzyskania odpustu zupełnego w roku jubileuszowym oraz o ignacjańskim rachunku sumienia.

* W środę będziemy obchodzili Uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej i 53. rocznicę koronacji Jej cudownego obrazu. Msze święte w tym dniu zostaną odprawione o 7.00, 9.50, 12.00 i 18.00.

* W piątek odbędzie się Nabożeństwo Fatimskie. W jego programie znajdzie się Msza św. o 18.00, modlitwa różańcowa, procesja w krużgankach i Apel Maryjny.

* Także w piątek o 20.00 odbędzie się kolejny koncert w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. Na organach grać będzie Paweł Seligman, na skrzypcach Zofia Sobocińska, a na fortepianie Arkadiusz Krawiel.

* Sobotę będziemy przeżywać jako dzień chorych: o 11.30 różaniec, a o 12.00 Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych. Nocne czuwanie modlitewne rozpocznie się w tym dniu od Apelu Maryjnego o 21.00 i będzie ubogacone Mszą św. o północy.

* W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej na placu przed bazyliką o 11.00 będzie przewodniczyć Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. Po Mszy św. przejdziemy w procesji wokół placu. Szczegóły znajdziemy na afiszu. Zapraszamy do udziału.

* Także w przyszłą niedzielę odbędzie się promocja bogato ilustrowanej publikacji pt.: „Postacie Sanktuarium Świętolipskiego w ciągu wieków”, którą już teraz można nabyć w pawilonie w krużgankach. Wśród 100 zaprezentowanych tam postaci znajdziemy, oprócz tych sprzed wieków, także sylwetki tych, którzy posługiwali tu niedawno: ojców: Macha, Ząbka, Grobelnego, Pawlickiego, Motylińskiego, Wołoszyna, Lenza, Kurkowskiego i Kulisza, braci: Lizały, Seroczyńskiego, Bitrowicza, Strzyżewskiego, Gepperta, po osoby, które aktualnie posługują na rzecz naszej parafii i Sanktuarium.

* W tym tygodniu przeżywać będziemy: jutro święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy – patronki Europy; we wtorek święto św. Wawrzyńca – diakona i męczennika; w czwartek wspomnienie św. Klary – dziewicy; a w sobotę – wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapłana i męczennika.

* Podczas przeżywanej wczoraj uroczystości św. Ignacego Loyoli, założyciela Zakonu Jezuitów, którego członkowie posługują w świętolipskim sanktuarium, poświęciliśmy wodę św. Ignacego, którą od wieków stosują niewiasty oczekujące potomstwa. Była i jest ona używana także przeciw epidemiom. Jest ona dostępna przed ołtarzem św. Ignacego wraz z folderem opisującym jej działanie i stosownymi modlitwami.

* Do przyszłej niedzieli czynna jest w naszym muzeum wystawa ikon ikonografów z Akademii Ikony w Warszawie, zatytułowana „Ikona – korzenie i owoce wiary”. Oglądając ją można uzyskać informacje o ikonach, a niektóre z nich nawet kupić.

* W piątek będziemy przeżywali święto Przemienienia Pańskiego.

* Najbliższy piątek jest pierwszym w miesiącu. Przed południem udamy się z Komunią św. do chorych i starszych parafian.

* Także w piątek o 20.00 odbędzie się kolejny koncert w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. Na organach zagra Hanna Dys, a na klawesynie Ewa Mrowca.

* W przyszłą niedzielę o 11.00 Mszę prymicyjną, połączoną z błogosławieństwem prymicyjnym, odprawi w naszej bazylice jeden z nowo wyświęconych kapłanów naszej prowincji zakonnej, o. Damian Krawczyk.

* Już wkrótce rozpoczną się uroczystości sierpniowe. W dniach 10-18 sierpnia będzie obecna w naszej bazylice ikona św. Ignacego Loyoli, pielgrzymująca podczas Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego przez wszystkie świątynie w Polsce, w których posługują jezuici. W środę 11 sierpnia będziemy obchodzili uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej i 53 rocznicę koronacji Jej cudownego obrazu. W piątek 13 sierpnia odbędzie się Nabożeństwo Fatimskie. W jego programie znajdzie się Msza św. o 18.00, modlitwa różańcowa, procesja w krużgankach i Apel Maryjny. Sobotę 14 sierpnia będziemy przeżywać jako dzień chorych: o 11.30 różaniec, a o 12.00 Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych. Nocne czuwanie modlitewne rozpocznie się w tym dniu od Apelu Maryjnego o 21.00 i będzie ubogacone Mszą św. o północy.

* W niedzielę 15 sierpnia odbędzie się uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej na placu przed bazyliką o 11.00 będzie przewodniczyć Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. Po Mszy św. przejdziemy w procesji wokół placu. Szczegóły znajdziemy na afiszu. Zapraszamy do udziału.

* Sakrament małżeństwa pragną zawrzeć Zuzanna Dziemiańczyk z Pieckowa, parafia tutejsza, i Piotr Sylwester Rozwadowski z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie oraz Ewelina Nowosielska z parafii św. Leonarda w miejscowości Grzebsk i Michał Szatkowski z Siemek, parafia tutejsza. Są to zapowiedzi drugie.

* W pawilonie w krużgankach można nabyć bogato ilustrowaną publikację pt.: „Postacie Sanktuarium Świętolipskiego w ciągu wieków”. Wśród 100 zaprezentowanych tam postaci znajdziemy, oprócz tych sprzed wieków także tych, którzy posługiwali tu w niedawno: ojców Macha, Ząbka, Grobelnego, Pawlickiego, Motylińskiego, Wołoszyna, Lenza, Kurkowskiego i Kulisza, braci Lizałę, Seroczyńskiego, Bitrowicza, Strzyżewskiego, Gepperta po osoby, które aktualnie posługują na rzecz naszej parafii i Sanktuarium.

* Z racji przypadającego dziś wspomnienia św. Krzysztofa przed zakończeniem Mszy św. zostaną pobłogosławieni kierowcy i pojazdy mechaniczne.

* W tym tygodniu przypadają: jutro – wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców NMP; w czwartek wspomnienie św. Marty; a w sobotę uroczystość św. Ignacego Loyoli, założyciela Zakonu Jezuitów, którego członkowie posługują w świętolipskim sanktuarium. Przygotowaniem do tej uroczystości będą rozważania w środę, czwartek i piątek podczas Mszy świętych o 12.00 i 18.00. Zapraszamy do udziału.

* W piątek o 20.00 odbędzie się kolejny koncert w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. Na organach zagra Roman Perucki, a na skrzypcach Maria Perucka.

* W przyszłą niedzielę, z racji I niedzieli miesiąca, nie będzie Mszy świętych w kaplicach filialnych. Podczas Mszy św. o 11.00 będziemy przeżywać jubileusz 50-lecia kapłaństwa długoletniego kustosza naszego Sanktuarium i proboszcza naszej parafii, o. Edmunda Lenza. Po jej zakończeniu odbędzie się procesja eucharystyczna wokół placu lub – jeśli pogoda będzie deszczowa – w krużgankach. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału.

* W dniach 31 lipca – 12 sierpnia odbędzie się Warmińska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Szczegóły znajdziemy na plakacie.

* Do końca września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Można dokonać go przez internet na stronie Głównego Urzędu Statystycznego spis.gov.pl, dzwoniąc na infolinię lub udając się do najbliższego punktu spisowego, który będzie czynny w świetlicy przy domu państwa Nowickich w Pieckowie w najbliższy czwartek w godz. 10.00-12.00.

* Już wkrótce rozpoczną się uroczystości sierpniowe. W dniach 10-18 sierpnia będzie obecna w naszej bazylice ikona św. Ignacego Loyoli i jego relikwie cząstkowe, pielgrzymujące podczas Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego przez wszystkie świątynie w Polsce, w których posługują jezuici. W środę 11 sierpnia będziemy obchodzili uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej i 53 rocznicę koronacji Jej cudownego obrazu. W piątek 13 sierpnia odbędzie się Nabożeństwo Fatimskie. W jego programie znajdzie się Msza św. o 18.00, modlitwa różańcowa, procesja w krużgankach i Apel Maryjny. Sobotę 14 sierpnia będziemy przeżywać jako dzień chorych: o 11.30 różaniec, a o 12.00 Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych. Nocne czuwanie modlitewne rozpocznie się w tym dniu od Apelu Maryjnego o 21.00 i będzie ubogacone Mszą św. o północy.

* W niedzielę 15 sierpnia odbędzie się uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej na placu przed bazyliką o 11.00 będzie przewodniczyć Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. Po Mszy św. przejdziemy w procesji wokół placu. Zapraszamy do udziału.

* Sakramentalny związek małżeński pragną zawrzeć Zuzanna Dziemiańczyk z Pieckowa, parafia tutejsza, i Piotr Sylwester Rozwadowski z Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie oraz Ewelina Nowosielska z parafii św. Leonarda w miejscowości Grzebsk i Michał Szatkowski z Siemek, parafia tutejsza. Są to zapowiedzi pierwsze.

* W minionym tygodniu zmarli: śp. Andrzej Ryś z Lembruka, który został pochowany na cmentarzu w Polskiej Wsi, i Alicja Ruszczyk z Ramt. Modlitwa różańcowa w jej intencji w naszej bazylice jutro o 12.45, a po niej Msza św. pogrzebowa i pogrzeb na cmentarzu świętolipskim. Polećmy ich dusze miłosiernemu Bogu: „Wieczny odpoczynek...”

* W tym tygodniu przypadają święta: w czwartek - św. Marii Magdaleny, w piątek - św. Brygidy, zakonnicy, Patronki Europy; oraz wspomnienia: we wtorek – bł. Czesława, kapłana; a w sobotę - św. Kingi, dziewicy.

* W piątek o 20.00 odbędzie się kolejny koncert w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. Na organach zagra Małgorzata Klorek, a na flecie Ewa Rułka. Podczas wieczoru pojawią się m.in. utwory Haendla i van Beethovena.

* W przyszłą niedzielę o 11.00 Mszę prymicyjną, połączoną z błogosławieństwem prymicyjnym, odprawi w naszej bazylice jeden z nowo wyświęconych kapłanów naszej prowincji zakonnej, o. Adam Szymański. Natomiast za dwa tygodnie, w niedzielę 1 sierpnia, też podczas Mszy św. o 11.00, będziemy przeżywać jubileusz 50-lecia kapłaństwa długoletniego kustosza naszego Sanktuarium i proboszcza naszej parafii, o. Edmunda Lenza. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w tych liturgiach.

* W dniach 31 lipca – 12 sierpnia odbędzie się Warmińska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Szczegóły znajdziemy na plakacie.

* Trwa Jubileuszowy Rok Ignacjański powiązany z 500. rocznicą nawrócenia św. Ignacego Loyoli, założyciela Zakonu Jezuitów, którego członkowie posługują w Sanktuarium i parafii świętolipskiej, oraz 400-leciem jego kanonizacji. Nasze Sanktuarium jest kościołem jubileuszowym w ciągu całego Roku Ignacjańskiego. Można w nim uzyskać odpust zupełny. Szczegółowe informacje znajdziemy na tablicy w przedsionku, w gablocie w krużgankach i na naszej stronie internetowej.

* Do końca lipca w godz. 8.00-19.00 czynna jest wystawa ikon Warmińskiej Pracowni Ikony w Sanktuarium Maryjnym w Krośnie koło Ornety. Szczegóły znajdziemy na afiszu.

* Do końca września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jest on obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Można dokonać go przez internet na stronie Głównego Urzędu Statystycznego spis.gov.pl, dzwoniąc na infolinię lub udając się do najbliższego punktu spisowego, który będzie czynny w świętolipskiej bibliotece w najbliższy wtorek w godz. 9.00-13.00.

* Przypominamy, że przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, w Mszach i nabożeństwach może uczestniczyć nie więcej wiernych niż 75% obłożenia świątyni. Są oni zobowiązani do zakrywania ust i nosa. Na zewnątrz można przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie bez obowiązku zakładania maseczek. Do limitów tych nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych.

Informacje dla turystów, pielgrzymów i parafian

Godziny otwarcia, Msze, prezentacje organów, spowiedź, sprzedaż dewocjonaliów i pamiątek, muzeum, kawiarenka, kancelaria parafialna

 

  maj - wrzesień kwiecień i październik listopad - marzec
Otwarte 6:30 - 20:00 6:30 - 18:00 listopad 6:30 - 18:00,
grudzień-marzec 9:30 - 15:30

Msze

niedziele i święta

7:00, 9:00, 11:00, 14:00, 17:00 7:00, 9:00, 11:00, 14:00, 17:00 7:00, 9:00, 11:00, 14:00, 17:00

Msze

dni powszednie

7:00, 9:50, 12:00, 18:00 7:00, 17:00 7:00, 17:00

prezentacje organowe

niedziele i święta

10:00, 12:30, 13:30, 15:00, 16:00
jeśli są grupy przynajmniej kilkunastoosobowe
10:00, 12:30, 13:30, 15:00
jeśli są grupy przynajmniej kilkunastoosobowe
10:00, 12:00, 15:00
jeśli są grupy przynajmniej kilkunastoosobowe

prezentacje organowe

soboty i dni powszednie

9:30, 10:30, 11:30, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00
jeśli są grupy przynajmniej kilkunastoosobowe.
10:00, 12:00, 14:00
jeśli są grupy przynajmniej kilkunastoosobowe
w soboty: 10:00, 14:00
jeśli są grupy przynajmniej kilkunastoosobowe

prezentacje organowe

UWAGI dni powszednie

Prezentacje odbywają się, jeśli są obecne grupy przynajmniej kilkunastoosobowe.

W soboty od 16:00 prezentacje mogą być odwołane, jeżeli w bazylice ma miejsce ślub.

  Pn-Pt po uprzednim uzgodnieniu
tel.: 512 730 375

spowiedź

niedziele i święta

6.45-7.30; 8.45-9.30; 10.45-11.30; 13.45-14.30; 16.45-17.30

6.45-7.30; 8.45-9.30; 10.45-11.30; 13.45-14.30; 16.45-17.30

6.45-7.30; 8.45-9.30; 10.45-11.30; 13.45-14.30; 16.45-17.30

spowiedź

dni powszednie

6:45-7:30; 9:45-12:30; 17:30-18:30 10:00 - 12:00; 15:00 - 17:30 10.00-12.00; 16.45-17.30

sprzedaż dewocjonaliów i pamiątek

niedziele i święta

10:00 - 17:00 10:00 - 15:30 10:00 - 15:30

sprzedaż dewocjonaliów i pamiątek

dni powszednie

9:00 - 17:00 9.30 – 17.00 9.30 – 15.00

muzeum

niedziele i święta

9:45-17:00 10:00–16:00 otwierane na prośbę nawiedzających Sanktuarium

muzeum

dni powszednie

9:45-17:00

soboty 10:00–16:00,

pozostałe dni: na prośbę

otwierane na prośbę nawiedzających Sanktuarium

kawiarenka

9:00-17:00 (lipiec-sierpień 9:00-20:00) 9:00-15:00 nieczynna

kancelaria parafialna

piątek 13:00 - 17:30
sobota 14:30 - 16:00
W innych terminach tel. 608 33 00 37

środa 14.30-16.30.
W innych terminach tel.: 608 33 00 37.

środa 14.30-16.30.
W innych terminach tel.: 608 33 00 37.

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 512 730 375
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12 (czynny w godzinach pracy kancelarii parafialnej)

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o. Jezuici 2021
Wykonanie: Solmedia.pl