Uroczystości odpustowe obchodzone są dwa razy w roku:

  • W ostatnią niedzielę maja w zewnętrzną uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – jest to uroczystość patronalna świętolipskiej świątyni
  • 15 sierpnia – w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Główna Msza św. odpustowa sprawowana jest w te dni o godz. 11.00 na placu przed bazyliką, a po niej odbywa się procesja wokół placu.

W te dni prezentacje organów odbywają się tylko trzykrotnie: po zakończeniu procesji oraz o 15.30 i 16.30.

     

       15 sierpnia 2021 r. obchodziliśmy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej sumie odpustowej o 11.00, sprawowanej na placu przed bazyliką przewodniczył Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. Liturgię zakończyło poświęcenie owoców, kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką.

 

 

Fot. Grzegorz Stępień

 

30 maja 2021 r. w naszym Sanktuarium świętowaliśmy  Uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. o 11.00 w bazylice  przewodniczył ks. abp Józef Górzyński. Zakończyła ją uroczysta procesja eucharystyczna wokół placu. 

 

Fot. Grzegorz Stępień

     

     W sobotę 15 sierpnia 200 r. odbyły się Uroczystości Odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie o 11.00 przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej Adrian Galbas. Sumę odpustową zakończyło poświęcenie owoców, kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką.

      Homilia bp Adrian Galbas: olsztyn.gosc.pl

 

 
fot.: Grzegorz Stępień

W niedzielę 31 maja 2020 r. o godz. 11 przeżywaliśmy uroczystość odpustową Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.  Ze względu na obowiązujące restrykcje nie było pielgrzymki gwiaździstej, Mszy Św. na placu przed bazyliką, ani procesji eucharystycznej wokół placu. Uroczystej sumie odpustowej sprawowanej w bazylice  przewodniczył Metropolita Warmiński ks. abp Józef Górzyński. Ci, którzy nie mogli wejść do niej ze względu na istniejące ograniczenia, mogli zająć miejsca w krużgankach i na placu między bazyliką i krużgankami. Uroczystość była transmitowana na Facebooku naszego Sanktuarium.

Zdjęcia wykonał: Grzegorz Stępień

      W czwartek 15 sierpnia 2019 r. odbyły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie o 11.00 przewodniczył ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej. W procesji z darami zostały wniesione relikwiarze z relikwiami czterech Ewangelistów, ofiarowane Sanktuarium przez Kurię Generalną Zakonu Jezuitów w Rzymie. Na zakończenie sumy odpustowej odbyła się procesja wokół placu przed bazyliką.

 

 
fot.: Grzegorz Stępień

 

 
fot.: S. Arkadia Napiórkowska

 

     W niedzielę 26 maja 2019 r. obchodziliśmy  w naszym Sanktuarium uroczystość odpustową Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej sumie odpustowej w niedzielę o godz.11.00, sprawowanej na placu przed bazyliką, przewodniczył Metropolita Warmiński ks. abp Józef Górzyński. Sumę zakończyła uroczysta procesja eucharystyczna wokół placu.

 

Uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest dniem odpustu w Świętej Lipce. Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter. Abp Józef Górzyński zawierzył archidiecezję warmińską Matce Bożej Świętolipskiej, a wydarzenie to wpisane było w jubileusz 50. rocznicy koronacji w 1968 r. cudownego obrazu przez prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę. Wraz z metropolitą warmińskim Eucharystię sprawowali pochodzący z Papui-Nowej Gwinei kard. John Ribat oraz tamtejszy biskup Roszyński SVD, który wygłosił homilię.

Po akcie zawierzenia odbyła się procesja eucharystyczna, a potem zgromadzonych pobłogosławił Najświętszym Sakramentem kard. Ribat.

 

 

 

    

      15 sierpnia 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej, odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

    Uroczysta Msza św. została odprawiona o godz. 11.00 pod przewodnictwem ks. bp Tadeusza Bronakowskiego biskupa pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej. Uwieńczeniem Uroczystości odpustowej było poświęcenie owoców, kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką. 

 

 

 

zdjęcia:  Grzegorz Stępień

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 512 730 375
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12 (czynny w godzinach pracy kancelarii parafialnej)

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o. Jezuici 2021
Wykonanie: Solmedia.pl