Uroczystości odpustowe obchodzone są dwa razy w roku:

  • W ostatnią niedzielę maja w zewnętrzną uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – jest to uroczystość patronalna świętolipskiej świątyni
  • 15 sierpnia – w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Główna Msza św. odpustowa sprawowana jest w te dni o godz. 11.00 na placu przed bazyliką, a po niej odbywa się procesja wokół placu.

W te dni prezentacje organów odbywają się tylko trzykrotnie: po zakończeniu procesji oraz o 15.30 i 16.30.

We wtorek 15 sierpnia 2023 r. odbyły się Uroczystości Odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył Biskup Pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman. Sumę odpustową zakończyło poświęcenie owoców, kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką.

 

 
fot.: Grzegorz Stępień

W niedzielę 28 maja 2023 r. o godzinie 11 w naszym Sanktuarium świętowaliśmy Uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.  Sumie odpustowej, sprawowanej na placu przed bazyliką, przewodniczył Metropolita Warmiński ks. abp Józef Górzyński. Do Świętej Lipki w pielgrzymce gwiaździstej przybyli pielgrzymi: z Reszla, Mrągowa, Giżycka, Kętrzyna i Korsz.  Powitał ich oraz wszystkich zebranych na uroczystości proboszcz i kustosz sanktuarium o. Grzegorz Nogal SJ. Mszę  zakończyła  procesja eucharystyczna wokół placu. 

Fot. Grzegorz Stępień 

 

      W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. odbyły się Uroczystości Odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Łowickiej Wojciech Osial. Sumę odpustową zakończyło poświęcenie owoców, kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką.

 

 
fot.: Grzegorz Stępień

   

      W niedzielę 29 maja 2022 r. o godz. 11.00 przeżywaliśmy Uroczystość Odpustową Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył Metropolita Warmiński ks. abp Józef Górzyński

 

Zdjęcia wykonał: Grzegorz Stępień

     

       15 sierpnia 2021 r. obchodziliśmy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej sumie odpustowej o 11.00, sprawowanej na placu przed bazyliką przewodniczył Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus. Liturgię zakończyło poświęcenie owoców, kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką.

 

 

Fot. Grzegorz Stępień

 

30 maja 2021 r. w naszym Sanktuarium świętowaliśmy  Uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. o 11.00 w bazylice  przewodniczył ks. abp Józef Górzyński. Zakończyła ją uroczysta procesja eucharystyczna wokół placu. 

 

Fot. Grzegorz Stępień

     

     W sobotę 15 sierpnia 200 r. odbyły się Uroczystości Odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie o 11.00 przewodniczył biskup pomocniczy Diecezji Ełckiej Adrian Galbas. Sumę odpustową zakończyło poświęcenie owoców, kwiatów i ziół oraz procesja eucharystyczna wokół placu przed bazyliką.

      Homilia bp Adrian Galbas: olsztyn.gosc.pl

 

 
fot.: Grzegorz Stępień

W niedzielę 31 maja 2020 r. o godz. 11 przeżywaliśmy uroczystość odpustową Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.  Ze względu na obowiązujące restrykcje nie było pielgrzymki gwiaździstej, Mszy Św. na placu przed bazyliką, ani procesji eucharystycznej wokół placu. Uroczystej sumie odpustowej sprawowanej w bazylice  przewodniczył Metropolita Warmiński ks. abp Józef Górzyński. Ci, którzy nie mogli wejść do niej ze względu na istniejące ograniczenia, mogli zająć miejsca w krużgankach i na placu między bazyliką i krużgankami. Uroczystość była transmitowana na Facebooku naszego Sanktuarium.

Zdjęcia wykonał: Grzegorz Stępień

      W czwartek 15 sierpnia 2019 r. odbyły się uroczystości odpustowe Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie o 11.00 przewodniczył ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej. W procesji z darami zostały wniesione relikwiarze z relikwiami czterech Ewangelistów, ofiarowane Sanktuarium przez Kurię Generalną Zakonu Jezuitów w Rzymie. Na zakończenie sumy odpustowej odbyła się procesja wokół placu przed bazyliką.

 

 
fot.: Grzegorz Stępień

 

 
fot.: S. Arkadia Napiórkowska

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 573 803 142
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12 (czynny w godzinach pracy kancelarii parafialnej)

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o. Jezuici 2023
Wykonanie: Solmedia.pl