W związku ze 140 rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego w świętolipskiej bazylice rozpoczął się cykl koncertów organowych, 18 sierpnia 2017 r. odbył się koncert inauguracyjny, zabrzmiała VIII Symfonia Organowa op. 45 naszego Świętolipskiego Kompozytora. Jak wiemy Feliks Nowowiejski rozpoczynał tutaj swoją edukację muzyczną. W latach 1887-1893 uczęszczał do szkoły muzycznej w Świętej Lipce, będącej wówczas najpopularniejszą szkołą muzyczną na Warmii.

     W ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn: "Święta Lipka,Sanktuarium Maryjne; Popularyzacja postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego w miejscu jego dzieciństwa" w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, pragniemy popularyzować postać Feliksa Nowowiejskiego właśnie tu w miejscu jego dzieciństwa. Cieszymy się, że wykonawcą tego szczególnego koncertu stał się najwybitniejszy polski organista, prof. Julian Gembalski z Katowic. Artysta oprócz wspomnianej już VIII Symfonii Organowej op. 45, wykonał także improwizację „Hommage a Feliks Nowowiejski”, będącej uwypukleniem pamięci o Kompozytorze w tym ważnym dla nas dniu. Jak wiemy Feliks Nowowiejski był autorem melodii „Roty”, a jej motywy zawarte zostały również w trzyczęściowej, improwizowanej sonacie. Podczas koncertu zabrzmiał także Konzertstück Es-dur Johanna Christiana Rinck'a, niemieckiego kompozytora i organisty przełomu XVIII i XIX wieku. Jako ostatni utworu wykonana została „Toccata” - improwizacja w stylu francuskiego symfonizmu organowego.

 

 

 

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 573 803 142
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12 (czynny w godzinach pracy kancelarii parafialnej)

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o. Jezuici 2024
Wykonanie: Solmedia.pl