mkidn Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca nimit logo

 

     16 sierpnia podczas koncertu w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych wystąpili: Julian Gembalski (organy) oraz Henryk Gembalski (skrzypce).

W programie koncertu znalazły się wyłącznie formy improwizowane takie jak: sonata, wariacje, fantazja, toccata, freski-medytacje. Nie zabrakło również improwizowanych utworów solowych: wariacje na skrzypce solo w wykonaniu Henryka Gembalskiego, oraz organowej fugi w wykonaniu Juliana Gembalskiego.

Ogromne uznanie świętolipskiej publiczności wzbudziła improwizowana – jednocześnie przez dwóch wykonawców - sonata na organy i skrzypce.

Improwizacje były skontrastowane zarówno w stylu jak i charakterze, a materiał dźwiękowy jaki wciąż wydobywał się spod palców wirtuozów trzymał w napięciu do samego końca. Całość wieczoru zwieńczyła „Bogurodzica” - fantazja oparta na temacie znanej, najstarszej i długo będącej hymnem narodowym pieśni. Utwór ten był odniesieniem do Patronki naszego sanktuarium, ale również do święta narodowego, które przeżywaliśmy poprzedniego dnia.

W koncercie uczestniczyło około 300 osób.

 

 
fot.: Grzegorz Stępień

Kontakt

Sanktuarium Matki Bożej
Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 573 803 142
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Parafia Rzymskokatolicka
pw. Nawiedzenia NMP

Św. Lipka 29
11-440 Reszel

tel.: 89-755-35-12 (czynny w godzinach pracy kancelarii parafialnej)

O sanktuarium

Święta Lipka - to sławne Sanktuarium Maryjne, którego kustoszami od kilku już wieków są ojcowie i bracia jezuici, leży na północnym krańcu Polski, w odległości około 70 kilometrów na północny wschód od Olsztyna i 6 kilometrów na wschód od Reszla oraz 14 km na południowy zachód od Kętrzyna. Początki Sanktuarium Maryjnego sięgają XIV w.

Szukaj na stronie

© Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o. Jezuici 2023
Wykonanie: Solmedia.pl